Alžběta Vintrová: O češtině s nadhledem

3 tipy, jak po sobě číst vlastní texty

Za trojku dám ruku do ohně!

Asi už jste si všimli, že napsáním článku, e-booku nebo knížky práce nekončí. Já mám spíš někdy pocit, že něco napsat je ta snazší část.

Když s velkým úsilím dopíšete, je to důvod k radosti, ale neradujte se příliš a dejte ještě svému textu péči, kterou si zaslouží. Důkladně ho pročtěte a nemilosrdně z něj vyházejte, co tam nepatří.

Pokud v češtině plavete a místy se i trochu topíte, svěřte svůj text profíkovi, který vám ho důkladně zreviduje, opraví, vyčistí, uhladí a přičísne. Sami byste se s ním trápili a výsledek by možná nepotěšil ani vás, ani čtenáře.

Pokud máte ale češtinu v malíčku, můžete se do toho pustit sami. Mám pro vás pár tipů, jak číst vlastní texty, abyste v nich našli to, co hledáte, ale co by tam neměl najít čtenář.

Jsou to rady prověřené praxí, které nenajdete v žádných výzkumech amerických vědců, a proto je na ně spolehnutí.

Rada první: nechte to uležet

Dopsali jste článek, máte ze sebe radost, však už to mělo být včera (nebo před týdnem), tak byste ho rádi co nejrychleji proložili fotkami a tradá do světa.

Počkejte, fakt si ten čas dopřejte, ne nadarmo se říká: ráno moudřejší večera. Teď tím moc žijete na to, abyste dokázali číst svůj text s odstupem. Až příliš dobře si pamatujete, co jste chtěli napsat (chápete ten rozdíl mezi chtěli napsatnapsali? :-D), takže to v textu budete vidět, i kdyby to tam náhodou nebylo. S odstupem budete objektivnější čtenáři. Stačí i den, pokud ho nemáte, tak se běžte aspoň proběhnout, vynést tříděný odpad nebo zadělat na chleba.

Uvidíte, že budete sami překvapení, co se ve vlastním textu po uležení dočtete.

Rada druhá: automatizujte

Nemám tím na mysli, abyste se spolehli na kontrolu pravopisu ve Wordu, která sice ledasco zachrání, ale zdaleka není všemocná. Při kontrole textů používám klávesovou zkratku Ctrl + F, která umožňuje vyhledávat v textu opakující se slova nebo řetězce písmen.

Takže si do vyhledávacího řádku napíšu např. „li “ (na konci píšu mezeru, abych měla jen místa, kde je slabika na konci slova) a projedu si, jestli mám dobře shodu podmětu s přísudkem. Zopakuju postup s „ly “ a tento problém je ošetřený. Stejně doporučuju prověřit /mně, si (si/jsi), sem (sem/jsem), případně další kritická místa. Nenajdete tak chyby v interpunkci a další rozsáhlejší věci, ale při plné pozornosti zkontrolujete věci, které by vám v proudu textu mohly uniknout.

Rada třetí: čtěte od půlky

Když reviduju cizí texty, vypadá to často takhle: Na první stránce neudělám jedinou změnu, na druhé stránce zmenším jedno velké Vy a říkám si, na co si tenhle člověk nechává dělat korekturu, když píše jako bůh. Na třetí stránce mě napadá, že si budu muset něco vymyslet, aby mi vůbec zaplatil. A pak se to začne lámat. Na páté stránce už je v každém odstavci co překopat, v poslední třetině si říkám, že to snad psal někdo jiný!

Pozornost je mrška nestálá a mívá s postupujícím časem klesavou tendenci. Když čtete text pořád od začátku, máte úvod excelentní, ale na druhou půlku už jaksi nezbývá. A přitom se právě v ní často skrývají ty nejzásadnější informace a nejzapeklitější chyby.

Takže až budete potřetí usedat k pročítání vlastního textu, srolujte níže a začněte číst od půlky. Dobře víte, o čem to je, takže nepotřebujete začínat přípravnou fází. Pročtěte nejdřív části, na které vám doteď nestačila pozornost, a pak můžete projít ten začátek, kterému jste se pečlivě věnovali už tolikrát. Budete se divit, co všechno tam najdete a nenajdete.

Za výsledek v tomto případě ručím.

Zkuste tyto tipy a napište mi, jestli jste díky nim našli něco, co vám předtím uniklo.

A ještě poslední rada na závěr: když to jde, nechte si text projít od někoho jiného, nemusí to být korektor, češtinář ani odborník z oboru. Stačí kamarádka nebo manžel, mají větší odstup, a tak jsou nezaujatí. Autorská slepota je potvora.

11 komentářů u „3 tipy, jak po sobě číst vlastní texty

    1. Rádo se stalo. Ať slouží. Můžeš nám sem pak napsat, jaký největší “špek” sis díky nim z článku odstranila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek