3 tipy, jak po sobě číst vlastní texty

Za trojku dám ruku do ohně!

Asi už jste si všimli, že napsáním článku, e-booku nebo knížky práce nekončí. Já mám spíš někdy pocit, že něco napsat je ta snazší část.

Když s velkým úsilím dopíšete, je to důvod k radosti, ale neradujte se příliš a dejte ještě svému textu péči, kterou si zaslouží. Důkladně ho pročtěte a nemilosrdně z něj vyházejte, co tam nepatří.

Pokud v češtině plavete a místy se i trochu topíte, svěřte svůj text profíkovi, který vám ho důkladně zreviduje, opraví, vyčistí, uhladí a přičísne. Sami byste se s ním trápili a výsledek by možná nepotěšil ani vás, ani čtenáře.

 

Pokud máte ale češtinu v malíčku, můžete se do toho pustit sami. Mám pro vás pár tipů, jak číst vlastní texty, abyste v nich našli to, co hledáte, ale co by tam neměl najít čtenář.

 

Jsou to rady prověřené praxí, které nenajdete v žádných výzkumech amerických vědců, a proto je na ně spolehnutí.

Rada první: nechte to uležet

Dopsali jste článek, máte ze sebe radost, však už to mělo být včera (nebo před týdnem), tak byste ho rádi co nejrychleji proložili fotkami a tradá do světa.

Počkejte, fakt si ten čas dopřejte, ne nadarmo se říká: ráno moudřejší večera. Teď tím moc žijete na to, abyste dokázali číst svůj text s odstupem. Až příliš dobře si pamatujete, co jste chtěli napsat (chápete ten rozdíl mezi chtěli napsatnapsali? :-D), takže to v textu budete vidět, i kdyby to tam náhodou nebylo. S odstupem budete objektivnější čtenáři. Stačí i den, pokud ho nemáte, tak se běžte aspoň proběhnout, vynést tříděný odpad nebo zadělat na chleba.

Uvidíte, že budete sami překvapení, co se ve vlastním textu po uležení dočtete.

Rada druhá: automatizujte

Nemám tím na mysli, abyste se spolehli na kontrolu pravopisu ve Wordu, která sice ledasco zachrání, ale zdaleka není všemocná. Při kontrole textů používám klávesovou zkratku Ctrl + F, která umožňuje vyhledávat v textu opakující se slova nebo řetězce písmen.

Takže si do vyhledávacího řádku napíšu např. „li “ (na konci píšu mezeru, abych měla jen místa, kde je slabika na konci slova) a projedu si, jestli mám dobře shodu podmětu s přísudkem. Zopakuju postup s „ly “ a tento problém je ošetřený. Stejně doporučuju prověřit /mně, si (si/jsi), sem (sem/jsem), případně další kritická místa. Nenajdete tak chyby v interpunkci a další rozsáhlejší věci, ale při plné pozornosti zkontrolujete věci, které by vám v proudu textu mohly uniknout.

Rada třetí: čtěte od půlky

Když reviduju cizí texty, vypadá to často takhle: Na první stránce neudělám jedinou změnu, na druhé stránce zmenším jedno velké Vy a říkám si, na co si tenhle člověk nechává dělat korekturu, když píše jako bůh. Na třetí stránce mě napadá, že si budu muset něco vymyslet, aby mi vůbec zaplatil. A pak se to začne lámat. Na páté stránce už je v každém odstavci co překopat, v poslední třetině si říkám, že to snad psal někdo jiný!

Pozornost je mrška nestálá a mívá s postupujícím časem klesavou tendenci. Když čtete text pořád od začátku, máte úvod excelentní, ale na druhou půlku už jaksi nezbývá. A přitom se právě v ní často skrývají ty nejzásadnější informace a nejzapeklitější chyby.

Takže až budete potřetí usedat k pročítání vlastního textu, srolujte níže a začněte číst od půlky. Dobře víte, o čem to je, takže nepotřebujete začínat přípravnou fází. Pročtěte nejdřív části, na které vám doteď nestačila pozornost, a pak můžete projít ten začátek, kterému jste se pečlivě věnovali už tolikrát. Budete se divit, co všechno tam najdete a nenajdete.

Za výsledek v tomto případě ručím.

Zkuste tyto tipy a napište mi, jestli jste díky nim našli něco, co vám předtím uniklo.

A ještě poslední rada na závěr: když to jde, nechte si text projít od někoho jiného, nemusí to být korektor, češtinář ani odborník z oboru. Stačí kamarádka nebo manžel, mají větší odstup, a tak jsou nezaujatí. Autorská slepota je potvora.

 

 

10 thoughts on “3 tipy, jak po sobě číst vlastní texty

    1. Rádo se stalo. Ať slouží. Můžeš nám sem pak napsat, jaký největší “špek” sis díky nim z článku odstranila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *