Jak probíhá korektura

3. 5. 2020 | Co dělají korektoři, Ptáte se

Máte zájem o korekturu, ale nevíte, co od toho čekat a jak postupovat?


Napsali jste článek, e-book, knihu, diplomku a nejste si jistí, jestli tak, jak je, může jít do světa? Neměl by váš text nejdřív projít korekturou?

Korektura není služba pro neschopné analfabety, jejichž češtinářské znalosti se nedostaly za hranici tvrdých a měkkých souhlásek. Právě naopak. Korektury nejčastěji vyhledávají chytří lidé, kteří si zakládají na kultivovaném projevu a jazykovou kulturu považují za důležitou. Lidé, kteří jsou v něčem fakt dobří, ale s jazykem si nechají poradit.

Jazykově vybroušené texty posunou vaše podnikání na novou úroveň. Zákazníci vám mnohem více důvěřují, když profesionalita vyzařuje z každého textu, kterým se prezentujete.


Je to podobné jako s jinými službami. Ke kadeřnici také chodí lidé, kteří se umí sami učesat, ale záleží jim na tom, aby jejich vlasy vypadaly skvěle, a tak je ochotně svěří do péče profesionála.

Jestli jste se rozhodli, že korektura je služba, kterou vaše podnikání potřebuje, pojďte se podívat, jak to bude vypadat, když se rozhodnete objednat si ji u mě.

Před korekturou

Napište mi:

  1. O jak rozsáhlou korekturu máte zájem: chcete jen opravit pravopisné a gramatické chyby, nebo si mám vzít text celkově do parády, vyladit stylistiku, pohrát si se slovosledem a udělat z něj kousek, na který budete právem pyšní?
  2. Jak dlouhý je text: rozsah textu zjistíte ve Wordu na kartě Revize. Klikněte na počet slov a pošlete mi údaj Znaky (včetně mezer). Orientačně tak poznám, jestli si na práci mám vyhradit hodinku, nebo týden. Na základě tohoto údaje předběžně odhadnu cenu.
  3. Kdy mi ho dodáte: termín dodání si určujete sami, a proto ho prosím dodržte. Snažím se svou práci plánovat tak, abych zakázky zpracovávala co nejrychleji. Ale pokud mi text dodáte pozdě, může se stát, že už budu pracovat na další zakázce a vy si počkáte.

Když si ujasníme podmínky korektury, dodáte mi své texty a podklady pro fakturaci (jméno, adresu, IČ).

Při dlouhodobé spolupráci (pravidelná korektura blogových článků apod.) se mi osvědčilo fakturování po dávkách. Nabijete si kredit (např. 1000 Kč) a já z něj při každé korektuře ukrajuju podle rozsahu textu. Díky téhle metodě se můžu věnovat korekturám, které umím, a neutápím se v záplavě stokorunových faktur. Tenhle postup se ukázal jako jednodušší a časově úspornější pro obě strany.

Jak probíhá samotná korektura

Texty ke korektuře přijímám ve formátu .docx. Ten mi totiž umožňuje pracovat s vašimi texty v režimu změn, takže když si hotovou korekturu otevřete znovu u sebe v počítači, přesně vidíte, jaké změny jsem udělala.

Pokud tvoříte e-book v jiném formátu (např. v Canvě nebo PowerPointu) a máte tam hodně obrázků, budu ráda, když mi pošlete i výslednou podobu, některé úpravy je nutné dělat s ohledem na celkový design e-booku.

Při korekturách pracuju tak, že si spustím režim změn, aby po dokončení práce bylo vidět, kde, jak a co jsem změnila. A pak čtu a čtu, a kde je potřeba, zasáhnu. Postupně váš text čistím od netrefených íček, doplňuju a odmazávám čárky – spoustu čárek –, opravuju překlepy, umazávám nadbytečná slovíčka a dopisuju ta, co se někam ztratila, protože vaše myšlenky byly rychlejší než prsty na klávesnici.

Když mě pohltí obsah, vrátím se zpět.

Bavím se a usmívám nad vašimi vtípky, žasnu nad věcmi, které jsem nevěděla. Občas se přistihnu, že mě tak pohltil obsah, že jsem zapomněla sledovat češtinu. To se pak pokorně vrátím o pár stránek zpět a začnu znovu. Když něčemu nerozumím po věcné stránce, dohledávám, abych chápala, o čem text je. Když si nejsem jistá nějakou jazykovou záležitostí, mrknu do příruček.

Jazyková korektura, nebo korektura s editací?

Pokud jste si objednali prostou jazykovou korekturu, projdu důkladně váš text a pak ještě projedu kritické body pomocí klávesové zkratky Ctrl + F, jak jsem vás to učila v sérii Sám sobě korektorem. Přesto se může stát, že v textu sem tam nějaká chybka zůstane.

Jestli jste si vybrali korekturu s editací, těšte se na to, že kromě kontroly pravopisu, gramatiky a typografie si posvítím také na neobratná vyjádření, těžkopádný slovosled, opakující se slova a nesrozumitelné konstrukce. Odstraním z něj všechno, co tam nepatří, a dostanu z něj to nejlepší, co jste do něj vložili. Přeskládám, porovnám, kde je to nutné, zasáhnu do hloubky.

Ale aby nedošlo k nedorozumění: je to váš text, vy jste ho napsali svým stylem a nejspíš nestojíte o to, aby vám to někdo přepisoval.

To je jasné. Autorský styl považuju za nedotknutelný, rozhodně se nebojte, že při korektuře přetvořím váš osobitý text v nemastnou neslanou školní slohovou práci, nebo že ho dokonce přepíšu tak, jako by to bylo moje dílo. Vždycky to i na konci budete vy.

Po korektuře

Zkontrolujte si, že jste dostali zpět všechny soubory, které jste mi poslali.

Otevřete soubor v MS Word a celý si ho projděte. Díky režimu změn máte dokonalý přehled o každém mém zásahu.

A máte tak možnost rozhodnout se, jestli je chcete přijmout. Doplnění čárek a změny íček nebo velkých písmen asi zpochybňovat nebudete, proto si přece platíte korekturu, ale nemusí se vám líbit změny slovosledu a stylistické úpravy. Pokud se vám nějaká změna nelíbí, odmítněte ji (tlačítko Odmítnout v rámečku Změny na kartě Revize).

Pokud se vám něco nezdá nebo chcete něco vysvětlit, napište mi. Nerada to přiznávám, ale i já jsem jen člověk, a proto dělám chyby. Občas něco přehlídnu, nepochopím a tak. A byla by škoda, abyste kvůli tomu měli chybu ve svém díle.

S komentáři se musíte také poprat ručně. Obvykle do nich píšu komplexnější poznámky k obsahu i formě.

V tu chvíli by váš dokument měl být čistý, rychle ho pro jistotu prolistujte, uložte a pokračujte do tiskárny, na blog nebo do PDF.

Také je možné se domluvit, že vám dodám rovnou finální text bez viditelných úprav, záleží, jak moc mi důvěřujete.

Když máte texty publikované, případně odevzdané, nezapomeňte ještě zaplatit fakturu (to je stejně jedna z mých nejoblíbenějších fází). ?

Sice se říká, že „od té doby, co byly vynalezeny peníze, mi nemusíte děkovat“, ale já jsem staromil a ráda si přečtu, jak jste byli s mou prací spokojení. Díky zpětné vazbě můžu své služby dál zlepšovat. Děkuju vám za ni předem.

Máte rovnou text, který byste mi rádi svěřili do péče? Napište mi e-mail na alzbeta@alzbetavintrova.cz a domluvíme se.