Alžběta Vintrová: O češtině s nadhledem

Korektura: služba pro náročné

Máte zájem o korekturu, ale nevíte, co od toho čekat a jak postupovat?


Napsali jste článek, e-book, knihu, diplomku a nejste si jistí, jestli v tom stavu, v jakém to je, může jít do světa?

Korektura není služba pro neschopné analfabety, jejichž češtinářské znalosti se nedostaly za hranici tvrdých a měkkých souhlásek. Právě naopak. Korektury nejčastěji vyhledávají chytří lidé, kteří si zakládají na kultivovaném projevu a jazykovou kulturu považují za důležitou. Lidé, kteří jsou v něčem fakt dobří, ale s jazykem si nechají poradit.


Je to podobné jako s jinými službami. Ke kadeřnici také chodí lidé, kteří se umí sami učesat, ale záleží jim na tom, aby jejich vlasy vypadaly skvěle, a tak je ochotně svěří do péče profesionála.

Jestli jste se rozhodli, že patříte do té druhé skupiny, pojďte se podívat, jak to bude vypadat, když se rozhodnete objednat si u mě korekturu.


Před korekturou

Napište mi:

  1. o jak rozsáhlou korekturu máte zájem;
  2. jak dlouhý je text;
  3. kdy mi ho dodáte.

Hloubku korektury si můžete určit sami, orientačně vám pomůže tato tabulka:

Není to ale závazné a konečné slovo máte vy.

Rozsah textu zjistíte ve Wordu také na kartě Revize. Klikněte na počet slov a pošlete mi údaj „Znaky (včetně mezer)“. Z něj si vypočítáte i cenu korektury. Vydělte toto číslo 1800 a získáte počet normostran (NS), podle kterých účtuju.

Při objednávce mi jde o orientační údaj, pokud se text bude trochu lišit, nic se neděje, ale potřebuju vědět, jestli si na něj mám vyhradit hodinku, nebo dva dny.

Pro potřeby kalkulace si počet NS sama přepočítám, to se nebojte.


Termín dodání si určujete sami, a proto ho prosím dodržte.

Snažím se svou práci plánovat tak, abych zakázky zpracovávala co nejrychleji. Ale pokud mi text dodáte pozdě, může se stát, že už budu pracovat na další zakázce a vy si počkáte.

Když si ujasníme podmínky korektury, dodáte mi své texty a podklady pro fakturaci (jméno, adresu, IČ).

Při dlouhodobé spolupráci (pravidelná korektura blogových článků před publikováním apod.) se mi osvědčilo fakturování po dávkách. Nabijete si kredit (např. 1000 Kč) a já z něj při každé korektuře ukrajuju podle rozsahu textu. Díky téhle metodě se můžu věnovat korekturám, které umím, a neutápím se v záplavě stokorunových faktur. Tenhle postup se ukázal jako jednodušší a časově úspornější pro obě strany.

 

Jak probíhá korektura

Texty ke korektuře přijímám ve formátu .docx. Ten mi totiž umožňuje pracovat s vašimi texty v režimu změn, takže když si hotovou korekturu otevřete znovu ve svém počítači, přesně vidíte, jaké změny jsem udělala.


Pokud tvoříte e-book v jiném formátu (např. v Canvě nebo PowerPointu) a máte tam hodně obrázků, budu ráda, když mi pošlete i výslednou podobu, některé úpravy je nutné dělat s ohledem na celkový design e-booku.

Při korekturách pracuju tak, že si spustím režim změn, aby po dokončení práce bylo vidět, kde a jak jsem co změnila. A pak čtu a čtu, a kde je potřeba, zasáhnu. Postupně váš text čistím od netrefených íček, doplňuju a odmazávám čárky – spoustu čárek –, opravuju překlepy, umazávám nadbytečná slovíčka a doplňuju ta, co se někam ztratila, protože vaše myšlenky byly rychlejší než prsty na klávesnici.

 

Když mě pohltí obsah, vrátím se zpět.

 

Bavím se a usmívám nad vašimi vtípky, žasnu nad věcmi, které jsem nevěděla. Občas se přistihnu, že mě tak pohltil obsah, že jsem zapomněla sledovat češtinu. To se pak pokorně vrátím o pár stránek zpět a začnu znovu. Když něčemu nerozumím po věcné stránce, dohledávám, abych chápala, o čem text je. Když si nejsem jistá nějakou jazykovou záležitostí, mrknu do příruček.

 

Kolik koleček?

 

Pokud jste si objednali jednokolovou korekturu, projdu váš text jen jednou a pak ještě projedu kritické body pomocí klávesové zkratky Ctrl + F, jak píšu v druhém tipu tohoto článku. Přesto se může stát, že v textu sem tam nějaká chybka zůstane.

Jestli si vybrali dvoukolovku, těšte se na to, že kromě důkladnější – dvojnásobné – kontroly pravopisu, gramatiky a typografie vás upozorním také na neobratná vyjádření, opakující se slova a nesrozumitelné konstrukce. Jak si s nimi poradíte, je na vás (i když občas se neudržím a navrhuju lepší varianty).

Zainvestovali jste do tříkolové korektury? S vaším textem se budu mazlit na třikrát. Odstraním z něj všechno, co tam nepatří, a dostanu z něj to nejlepší, co jste do něj vložili.

Ale aby nedošlo k nedorozumění: je to váš text a vy jste ho napsali svým stylem a nejspíš nestojíte o to, aby vám to někdo přepisoval.

To je jasné. Autorský styl považuju za nedotknutelný, rozhodně se nebojte, že při korektuře přetvořím váš osobitý text v nemastnou neslanou školní slohovou práci nějaký, nebo dokonce že ho přepíšu tak, jako by to bylo moje dílo. Vždycky to i na konci budete vy.

 

Je v textu po tříkolové korektuře trojnásobek zásahů oproti jednokolové?

 

Tak to určitě ne. Nikdy jsem to nepočítala, ale v prvním kole dělávám daleko nejvíc úprav. Myslím, že po jednom čtení vyhážu přibližně 80 až 90 % nesrovnalostí. Opakované čtení umožňuje větší zaměření na stylistiku a dočištění méně nápadných chyb.

 

Po korektuře

 

Zkontrolujte si, že jste dostali zpět všechny soubory, které jste mi poslali.

Otevřete soubor v MS Word a celý si ho projděte. Díky režimu změn máte dokonalý přehled o každém mém zásahu.

A máte tak možnost rozhodnout se, jestli je chcete přijmout. Doplnění čárek a změny íček nebo velkých písmen asi zpochybňovat nebudete, proto si přece platíte korekturu, ale nemusí se vám líbit změny slovosledu a stylistické úpravy. Pokud se vám nějaká změna nelíbí, odmítněte ji (tlačítko Odmítnout v rámečku Změny na kartě Revize).

 

 

Pokud se vám něco nezdá nebo chcete něco vysvětlit, napište mi. Nerada to přiznávám, ale i já jsem jen člověk, a proto dělám chyby. Občas něco přehlídnu, nepochopím a tak. A byla by škoda, abyste kvůli tomu měli chybu ve svém díle.

S komentáři se musíte také poprat ručně. Obvykle do nich píšu komplexnější poznámky k obsahu i formě.

Po přečtení celého textu hromadně přijměte všechny ostatní změny. Šipečka pod tlačítkem Přijmout vám otevře nabídku, kde zvolíte „Přijmout všechny změny v dokumentu“.

V tu chvíli by váš dokument měl být čistý, rychle ho pro jistotu prolistujte, uložte a pokračujte do tiskárny, na blog nebo do PDF.

 

Také je možné se domluvit, že vám dodám rovnou finální text bez viditelných úprav, záleží, jak moc mi důvěřujete.

 

Když máte texty publikované, případně odevzdané, nezapomeňte ještě zaplatit fakturu (to je stejně jedna z mých nejoblíbenějších fází). 🙂

Sice se říká, že „od té doby, co byly vynalezeny peníze, mi nemusíte děkovat“, ale já jsem staromil a ráda si přečtu, jak jste byli s mou prací spokojení. Díky zpětné vazbě můžu své služby dál zlepšovat. Děkuju vám za ni předem.

 

Máte rovnou text, který byste mi rádi svěřili do péče? Napište mi e-mail na alzbeta@alzbetavintrova.cz a domluvíme se.

 

Alžběta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek