Alžběta Vintrová: O češtině s nadhledem

Šetřete čárkami

S čárkami je to těžké. Tolik času se jejich psaní ve školách věnuje, tolik červených fixů a propisek padne na to, aby už konečně všichni pochopili, že to bez nich nepůjde.

Nepomohou ani varování a upozornění, že čárka na správném místě může zachránit životy. Stejně je jich pořád v textech málo.

Už dlouho vím, že kdybych napsala jasný, krátký, stručný a srozumitelný článek, podle něhož by se každý naučil psát čárky všude, kam patří, tak by mi svět (rozuměj česky mluvící svět) ležel u nohou.
A taky vím, že to nedokážu, tak se tomuto tématu obloukem vyhýbám.

Pro dnešní článek jsem zvolila opačnou strategii, ukážu vám, kam čárky rozhodně nepatří, protože nadbytečné čárky jsou po chybějících čárkách hned druhý nejrozšířenější čárkový nešvar.

Nadbytečné čárky jsou totiž po chybějících čárkách druhým nejrozšířenějším čárkovým nešvarem.

Čárka před než: věta nebo člen?

Dobře si rozmysli, než napíšeš čárku, abys neměl ve větě víc čárek než slov!
Píše se čárka před než, nebo ne? Záleží na tom, jestli po něm přijde věta, nebo jen větný člen (tedy slovo nebo skupina slov, v níž není sloveso). Před větou čárku píšeme, před větným členem ne.

Kromě spojky než se pro srovnání používá také spojka jako, pravidla pro psaní čárky jsou u ní mnohem složitější, proto jsem se po zralé úvaze rozhodla vyhradit jim samostatný článek.

Před ale se vždycky píše čárka, učili vás to taky tak?

Ale figuruje většinou v souvětích jako spojka vyjadřující odporovací poměr a píšeme před ním čárku: Chtěl jsem přijít dřív, ale ujel mi vlak.

Jestli s tímto ve škole skončili, zapomněli vám říct jednu důležitou věc. Někdy má totiž ale platnost částice nebo citoslovce a v tom případě tam čárka nepatří: To je ale krásný článek! Já jsem vám to ale říkal.

Zcela výjimečně nabývá ale platnosti podstatného jména: Nápad je to zajímavý, i když má taky svá ale. Čárku před něj v tomto případě nepíšeme.

Suddenly, I’m not half the man I used to be. (Yesterday, Beatles)

Překlad tohoto verše by zněl asi takto: Najednou už nejsem ani z půlky tím mužem, jakým jsem býval.

Co vidíte? Počet čárek sedí, ale jsou jinde. Za příslovečná určení a spojky stojící na počátku věty čárka nepatří, a to ani přesto, že v angličtině je. Angličtina má svoje pravidla pro psaní čárek, která psaní v češtině neovlivňují.

Angličtina má pro psaní čárek vlastní pravidla, která češtinu neovlivňují. Ani v překladech!

I prosit můžete bez čárky

Výrazy jako prosím, naštěstí, bohužel, mimochodem, samozřejmě a další mají oslabenou větnou platnost, a tak je možné psát je bez čárky. Ve většině případů bych tomu dala přednost. Pokud je čárkou ohraničujete, pak, prosím, z obou stran.

Čárka nemusí být ani ve větě: Samozřejmě že jsem na tebe nezapomněl. Že k ní to že svádí? Pokud nedokážete odolat, tak ji napsat můžete, ale psaní bez čárky má i v tomto případě přednost.

Dobrý den, paní Vintrová, x Ahoj Bětko,

K oslovení čárka patří, měla by být před ním i za ním. Na čárky v oslovení se zapomíná tak často, že je skoro hřích učit vás, že tam někdy být nemají. Ale u velmi krátkých pozdravů ji vynechejte, když mi na oplátku slíbíte, že ji u těch delších napíšete.

Jak to bude na začátku dopisu nebo e-mailu, jsme si řekli. A co na konci? Na konci nic, ani čárka. Jen podpis na dalším řádku.
S pozdravem / S přáním hezkého dne /
Oddaný čtenář

Hlavně nepište „Mějte hezký den!“, citlivějším jedincům se při takových anglicismech otvírá kudla v kapse.

Je toho hodně, co? Vydržte, už končím.

Bez čárky se píšou ustálená spojení: zuby nehty, hory doly, rukama nohama, hlava nehlava, křížem krážem, široko daleko, v létě v zimě, jakž takž, jakýs takýs, čím dál tím víc, chtěj nechtěj.

Podobně se bez čárky obejdeme i v případě, že chceme vyjádřit přibližné množství a použijeme dvě číslovky: zajdeme na dvě tři pivka, bude to stát šest sedm stovek.

A pak samozřejmě čárku nepíšeme tam, kde by vás to ani nenapadlo.

2 komentáře u „Šetřete čárkami

    1. Třeba zase někdy příště. Je pro mě docela těžké to uchopit tak, abych přinesla nějakou přidanou hodnotu a aby to nebylo jen opsání pravopisných pravidel. Jestli jsi netrpělivá, koukni do příručky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek