PROTOŽE, nebo PROTO, ŽE?

30. 8. 2021 | Pravopisné jednohubky

Podle čeho se rozhodujete, jestli napíšete protože, nebo proto, že?

Popsat rozdíl mezi těmito spojkami není snadné, moc se do toho nežene ani ÚJČ, ale zkusím to.

⭐ Na první pohled je zřejmé, že jsou to buď dvě slova, nebo jedno. A má nejjednodušší, a přitom dostatečně účinná rada je: řekněte si souvětí nahlas.

Pokud děláte mezi protože pauzu a klesnete mírně hlasem, pište dvě slova, pokud je to jeden celek, pište protože.

Když spojku rozdělíte, dejte před že čárku.

Významový rozdíl je minimální.


Proto, že posiluje představu příčiny jako zásadní – a to je právě ten důvod, proč jsem to udělal. Je tedy potenciální odpovědí na palčivou otázku PROČ?
Protože příčinu nezdůrazňuje. Naopak mu dáme přednost, pokud je příčina v rozhovoru novou informací. Takže kromě toho, proč se to stalo, říká také to, že se to stalo.
⛳️ Byla jsem protivná proto, že jsem se špatně vyspala. – Proč jsem byla protivná? Špatný spánek je známá okolnost (stěžovala jsem si na něj už u snídaně).
⛳️ Byla jsem protivná, protože jsem se špatně vyspala. – Nechci se za to schovávat, ale měli byste vědět, že dneska v noci jsem toho moc nenaspala.

Jak říkám, ten rozdíl je minimální.

⛳️ V českém pravopise často chybují i dospělí rodilí mluvčí, protože se ve školách čeština učí nesrozumitelně. Nebo „proto, že“?

Snad se mnou budete souhlasit , že nad otázkou, jestli psát protože, nebo proto, že, není potřeba trávit mládí. Jsou jiné záludnosti v českém pravopise, které by si zasloužily pozornost. Jak si věříte např. v čárkách?

Jestli se vám zdá, že by vaše čeština potřebovala vylepšit, přihlaste se k odběru pravopisných jednohubek. Rozhodně vás nezatíží a budou vás bavit.

Pokud ale chcete svou češtinu opravdu posunout na vyšší úroveň, zapište se rovnou do některého z mých pravopisných kurzů.

Alžběta