Černohorské útrapy: velká písmena

20. 5. 2020 | Nezařazené

Velká písmena v zeměpisných názvech

Může se to stát i vám.

Všední den odpoledne, kuchyň, maminka chystá večeři, u stolu dítě píše domácí úkoly.

Náhle ticho prořízne otázka: „Mami, jak se píše černá hora?“

„Č-E-R-N-Á H-O-R-A,“ hláskujete překvapeně, protože jste čekali těžší otázku.

„Ale ne, já myslím velký písmena.“

Ha! Tak přeci jen.  🙁

Velká písmena

Velká písmena patří suverénně k tomu nejzapeklitějšímu, co v češtině máme. Pravidla jejich používání jsou složitá, v některých případech nejasná, pro jistotu úplně jiná než například v angličtině, a navíc se mění častěji než v jiných oblastech, takže to, co jsme se učili my, už pro naše děti někdy neplatí. Nemluvě o tom, že musíte vědět, o čem je řeč.

Poslední reforma velkých písmen proběhla v roce 1993, takže pokud jsou vaše znalosti mladšího data, můžete zatím děti svými vědomostmi oslňovat, ale pozor, na cestě jsou další změny. Až vstoupí v platnost, budu vás určitě informovat.

Dobrá zpráva je, že by příští reforma měla psaní velkých písmen zjednodušit, špatná zpráva je, že to, co jste se naučili ve škole, vám bude asi k ničemu.

Ale zpátky k černé hoře

(a taky k Černé hoře a Černé Hoře, protože o ty nám jde především).

I když se člověk někdy nevyhne pocitu, že je otrokem pravopisných pouček, někdy je tomu právě naopak: pravopis závisí na tom, co chcete říct. Je to i tento případ.

Černou horu můžete psát s oběma malými písmeny, pokud tím máte na mysli jen nějaký tmavý kopec. Mimochodem všechny černé hory, i ty, které se dnes píšou s velkým Č, takhle začínaly. V krajině stála hora, byla černá, jméno neměla. Nemějte našim předkům za zlé, že nevymysleli nic sofistikovanějšího než Černá hora.

V krajině stála hora, byla černá, jméno neměla. Nemějte našim předkům za zlé, že nevymysleli nic sofistikovanějšího než Černá hora.

Černá hora – velké Č, malé h

Napíšeme-li Černá hora (velké Č, malé h), je to hlavně označení pro horu.
V Česku jich je hned několik: jako první si vzpomínám na Černou horu v Krkonoších nad Janskými Lázněmi (nachází se tu také stejnojmenný vysílač uváděný shodně s velkým Č a malým h), horu tohoto názvu najdete ale také v Jizerských horách (u ní je přírodní rezervace téhož jména) a na Šumavě. Všechny tyto vrcholy měří přes 1000 m n. m., kromě nich máme v Česku ještě nejméně pět menších hor s tímto jménem.

Stejným způsobem píšeme běžně dvouslovné názvy hor, pohoří, nížin: Lysá hora, Jizerské hory, Polabská nížina, Moravský kras; ale také názvy oblastí a území: Dálný východ (ale karibská oblast, nejde o vlastní název).

Pokud je podstatné jméno na druhém místě samo o sobě názvem, píšeme velká obě písmena: Divoká Orlice, Teplá Vltava, Hrubý Jeseník, Jižní Afrika, Zadní Indie (ale východní Čechy, protože to není vlastní název).

A pak tu máme Černé Hory se dvěma velkými písmeny.

Černá Hora – obě písmena velká

Takto píšeme sídla, v naší zemi se Černá Hora opakuje čtyřikrát: je to městys v okrese Blansko a část obce Dymokury, Bělá nad Radbuzou a Janské lázně. Ano, nezdá se vám to, Černá Hora je část obce v městě pod Černou horou.

Co si z toho můžete odnést pro život?

V bezpředložkových názvech měst a obcí píšeme vždy velká všechna počáteční písmena: Hradec Králové, Havlíčkův Brod, Velké Meziříčí, Hrochův Týnec, Josefův Důl, Lázně Bohdaneč (ale lázně Luhačovice, zde slovo lázně není součástí názvu města, Lázně Luhačovice je už název největší lázeňské společnosti v tomto městě).

Pokud název města obsahuje předložku, píše se (první slovo s velkým počátečním písmenem, dále ) předložka s malým písmenem, po ní následující slovo vždy s velkým a dále záleží na tom, jestli jsou další slova vlastní či obecná jména: Žďár nad Sázavou, Bystřice pod Hostýnem, Kostelec u Heřmanova Městce, Albrechtice v Jizerských horách.

Slova jako město, obec, městys, hlavní město píšeme s malým písmenem (město Zlín, obec Kacanovy, městys Černá Hora), kromě několika výjimek, kdy jsou přímo součástí názvu daného sídla: Město Albrechtice, Město Touškov.

Ještě nekončíme

V souvislosti s městysem Černá Hora vás asi napadne ještě Pivovar Černá Hora a pivo Černá Hora. Velká písmena zde píšeme proto, že se jmenují podle obce, stejně jako napíšeme např. Pivovar Jihlava.

A v městysu stojí také zámek, jak jinak než Černá Hora. Ten naopak městysu předcházel, ale přesto se dá říct, že se pravopis řídí názvem obce.

Východočeši znají také Radio Černá Hora, které patří k nejposlouchanějším rádiím v Královéhradeckém kraji. Ráda bych vám vysvětlila, proč je v jeho názvu velké H, ale obávám se, že to s pravopisem nesouvisí. Toto rádio je spjaté s Černou horou nad Janskými lázněmi (s místní částí nemá nic společného), takže bych očekávala malé h, ovšem každý podnikatel má právo pojmenovat svůj subjekt, jak uzná za vhodné, a pravidla pravopisu nejsou v tomto ohledu závazná.

Velké H proto přičítám podnikatelské invenci. Dodatečně tento rozpor řeší rádio tak, že se všude, kde to jde, píše kapitálkami celý název: RADIO ČERNÁ HORA. Při psaní názvů firem a soukromých společností (zvláště ve smlouvách a úředních dokumentech) se doporučuje uvádět názvy firem tak, jak jsou zapsány v obchodním rejstříku, i když to odporuje pravidlům pravopisu.

Montenegro

A nakonec si nechávám stát bývalé Jugoslávie, který se rovněž nazývá Černá Hora (Montenegro). Možná si pamatujete, že dvojslovné názvy států píšeme obvykle jen s prvním velkým písmenem, například Česká republika (případně Republika česká apod.), Ruská federace, Dánské království. Ale přesto: Montenegro je Černá Hora. Internetová jazyková příručka uvádí, že velké H píšeme proto, abychom stát významově odlišili od hor.

Tak a je to!

Vlastně ne, ještě jedna důležitá věc: uděláte-li z názvu kterékoli černé hory přídavné jméno, mělo by znít černohorský a bude mít na začátku malé č. Tím velkým v názvu článku se nenechte zmást, to je první slovo v názvu.

A jen tak pro jistotu, černohorský píšeme dohromady, bez pomlčky (respektive spojovníku, ať jsem přesná).

Jestli máte hodně času a trpělivé dítě, můžete mu to převyprávět celé. Ale ve většině případů doporučuju jen krátce zjistit, o jakou Černou/černou Horu/horu jde a nastínit, že na tom záleží.

Která Černá/černá Hora/hora je vaše nejoblíbenější? Napište mi o ní do komentářů.

Alžběta

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *