Canva není textový editor

31. 3. 2020 | Ptáte se

Psát e-book v Canvě je sebevražda

Když mi někdo napíše, jestli mu udělám korekturu, vždycky se rovnou ptám, v čem své dílo tvořil. A protože se ještě stále najdou lidé, kterým přijde jako super nápad dělat e-booky v Canvě, cítím potřebu jim to rozmluvit. Pokud k nim patříte, čtěte prosím dál, abyste za měsíc nenaříkali, že kdybyste to věděli, tak byste to nikdy neudělali.

Já chápu, že Canvu milujete a že si pro své dílo přejete grafiku, kterou jinde neuděláte, ale po mnoha špatných zkušenostech jsem se rozhodla, že to musím vytroubit celému světu. Psát e-book v Canvě je špatný nápad.

Canva není textový editor

Je skvělá, báječná, svěží, má mraky šablon na různé formáty obrázků, během chvilky v ní vytvoříte grafiku jako od profíka. (Jestli jste s ní ještě neměli tu čest a nemáte zrovna pár hodin co dělat, tak ji najdete tady.)

Ale pro souvislé delší texty to není dobré řešení.

Ušetřete si hodiny práce a nervy, které už vám nikdo nevrátí.

Co to znamená a co z toho vyplývá:

  1. Každou stránku musíte zadávat zvlášť, text nepokračuje na další stránce. Když na první stránce přidáte větu, která už se tam nevejde, musíte o jednu větu posunout zbylých 500 stránek svého románu.
  2. Trefit se při úpravách do správného prvku, pokud jich je na stránce moc, a to skoro vždycky je, bývá ehm… problematické.
  3. Vintrová (a není v tom zdaleka sama) už v ní korektury nikdy dělat nechce. Takže pokud budete chtít korektury ode mě – což vám vřele doporučuju – budete muset text z Canvy před korekturou vykopírovat do Wordu a po korektuře zase změny po jednom zaznačovat do Canvy. Že při tom leccos přehlédnete a že na několika místech naplníte skutkovou podstatu bodu 1, si můžete být jistí!
  4. Canva neumí česky, takže vám neudělá ani tu nejzákladnější kontrolu pravopisu a překlepů, takže se autorská slepota projeví v plné kráse.
  5. Canva nezná pevné mezery a už vůbec netuší, kam v češtině patří. Takže vám na konci řádku nechá neslabičné předložky, spojku a a další sirotečky, kteří patří na další řádek ke svým větším kamarádům.
  6. Při korektuře v Canvě – pokud teda najdete někoho, kdo ji bude chtít dělat – nemáte možnost sledovat, k jakým změnám v textu došlo. Takže si těžko ohlídáte změny, které jste nechtěli, a nemáte šanci poučit se ze svých chyb, což je podle mě hrozná škoda, protože u všech, kteří mi své texty dávají na korekturu pravidelně, pozoruju, že se jejich psaná čeština zlepšuje.
Cnava není textový editor

V čem tedy psát e-book, když ne v Canvě?

Není žádné umění poukázat na to, co je špatně, mnohem těžší bývá poradit, jak to udělat dobře. Já za sebe musím říct, že se mi nejlépe pracuje ve Wordu. Mám ho ráda jako autorka i jako korektorka. Word je totiž na tvorbu dlouhých textů určený, proto ji umí.

Zvládá kontrolu pravopisu, postupné přelévání textu na další stránku i pokročilé formátování písem, nadpisů a dalších prvků. Už v základní výbavě má desítky přednastavených šablon (z kterých já si teda nevyberu) a umožňuje jejich editování.

Navíc má funkci sledování změn, kterou při korekturách považuju za hodně důležitou.

Variantou je i volně dostupný textový editor Open Office, pracovala jsem s ním před lety, tehdy byl problém s kompatibilitou, ale věřím, že už ho vyřešili. Pak jsou tu samozřejmě Google dokumenty, které mají i funkci sledování změn.

Pokud vám Word z nějakého důvodu nesedí a máte vyšší estetické požadavky, slyšela jsem, že se překvapivě dobře pracuje i s PowerPointem, tak ho zkuste.

PowerPoint není jen na prezentace, jak jste ho asi využívali ve škole. Dá se z něj udělat PDF jako z kteréhokoli jiného formátu. Nemusíte se bát, že vás za něj budou nenávidět všichni, kdo si čtou e-booky v mobilu. V záložce Návrhy si můžete upravit vzhled stránky a nastavit si velikost podle vlastních potřeb. Nicméně já po jedné menší zkušenosti s tímto programem zůstávám věrná Wordu.

Pokud si Canvu nedáte rozmluvit, je tu ještě kompromisní řešení

Nemám ráda slovo kompromis, ale tohle je win-win.

Napište text nejdřív v textovém editoru, kde se soustředíte jen na obsah sdělení, a ne na přidávání dalších a dalších políček. Hotový text pošlete na korekturu a až potom ho přeskládejte do Canvy.

Na knihu to nestačí

Pokud píšete e-book, vystačíte si nejspíš s některým z běžně dostupných programů. Lepších výsledků dosáhnete, pokud po vás text zreviduje zkušená korektorka, která se vyzná v typografii (já kontrolu typografie dělám u každého textu).

Typografickými úpravami se text očistí od zdvojených a vynechaných mezer, špatných uvozovek, popletených spojovníků apod. Divili byste se, jak po takové očistě text prokoukne a kolik takových zdánlivě banálních chyb i v jinak čistých textech bývá.

Pokud ale chcete, aby váš výtvor vypadal skutečně profesionálně, nebo se ho dokonce chystáte vydat tiskem, je vhodné vysázet text ve speciálním programu na sazbu. Nejčastěji se používají programy Scribus, Adobe InDesign, QuarkXPress. Pokud žádného grafika neznáte, ráda vám doporučím některého z těch, se kterými už jsem spolupracovala.

Doufám, že jsem vás přesvědčila, že si Canvu necháte jen na obrázky s malým podílem textu.

Velké texty mi ke kontrole zašlete na alzbeta@alzbetavintrova.cz

Alžběta